top of page

Przemoc w rodzinie

Pomoc w nagłej sytuacji

Jeżeli Tobie lub dzieciom zagraża niebezpieczeństwo zawsze dzwoń na policję pod numer

999

Jest to brytyjski numer alarmowy na policję, pogotowie i straż pożarną.

Po poÅ‚Ä…czeniu powiedz "police" i podaj swój adres. Postaraj siÄ™ wyjaÅ›nić, co siÄ™ dzieje.

Specjalistyczne wsparcie

Vesta oferuje kursy dla osób doÅ›wiadczajÄ…cych przemocy domowej oraz dla tych, którzy przemoc stosujÄ…

​

​

​

​

07545075093

MateriaÅ‚y edukacyjne zwiÄ…zane z przemocÄ… i dziaÅ‚aniem opieki socjalnej ds dzieci dostÄ™pne sÄ… tutaj.

Organizacje lokalne 

Na terenie Wielkiej Brytanii dziaÅ‚a wiele organizacji ds przemocy w rodzinie, które udzielajÄ… specjalistycznej pomocy rodzinom dotkniÄ™tym tym problemem. 

​

Dane organizacji działających w Twoim rejonie możesz znaleźć na stronie Women's Aid.

Krajowe infolinie

JeÅ›li chcesz uzyskać informacje o dostÄ™pnej pomocy możesz zadzwonić do ogólnokrajowych telefonów zaufania dla ofiar przemocy domowej.

Anglia

Refuge’s National Domestic Abuse Helpline – 0808 2000 247

Walia

Live Frear Free - 0808 80 10 800

​

Istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.

0300 365 1700

Polska bezpłatna infolinia dla ofiar przemocy domowej w Wielkiej Brytanii (Opoka)

Czym jest przemoc w rodzinie?

RzÄ…d brytyjski definiuje przemoc w rodzinie jako: „jakiekolwiek zachowanie lub wzorzec zachowania, w którym używa siÄ™ kontroli, przymusu, gróźb, przemocy lub znÄ™cania siÄ™ (fizycznego, psychicznego, seksualnego, finansowego) pomiÄ™dzy osobami powyżej 16 roku życia, które sÄ… lub byÅ‚y w zwiÄ…zku lub które sÄ… czÅ‚onkami rodziny, bez wzglÄ™du na pÅ‚eć lub seksualność”.

​

Do przemocy dochodzi nie tylko w małżeÅ„stwie, można jej doÅ›wiadczać ze strony byÅ‚ego partnera, chÅ‚opaka, rodzeÅ„stwa i innych czÅ‚onków rodziny. NajczÄ™stszymi ofiarami przemocy sÄ… kobiety, ale zdarza siÄ™, że sÄ… nimi również mężczyźni.

​

Przemoc w rodzinie nie zawsze wiąże siÄ™ z przemocÄ… fizycznÄ… i może przybierać różne formy. Jest to wzorzec agresywnego i kontrolujÄ…cego zachowania, poprzez które sprawca próbuje uzyskać wÅ‚adzÄ™ nad ofiarÄ….

​

O przemocy możemy mówić, gdy zaistniejÄ… dwa podstawowe warunki. Po pierwsze przemoc sÅ‚uży przede wszystkim realizacji celów jednostki, która jÄ… stosuje. Po drugie, przemoc jest dziaÅ‚aniem możliwym wtedy, kiedy istnieje nierównowaga siÅ‚, jest nadużyciem wÅ‚asnej przewagi fizycznej lub spoÅ‚ecznej (to znaczy wÅ‚adzy) po to, aby wymusić na drugim czÅ‚owieku okreÅ›lone zachowanie. PrzemocÄ… zatem należy nazwać wszystkie nieprzypadkowe akty naruszajÄ…ce osobistÄ… wolność jednostki, które przyczyniajÄ… siÄ™ do fizycznej albo psychicznej szkody drugiego czÅ‚owieka i które wykraczajÄ… poza spoÅ‚eczne normy wzajemnych kontaktów miÄ™dzyludzkich.

Przemoc można podzielić na:

​

  • fizycznÄ… – naruszenie nietykalnoÅ›ci fizycznej, czyli: szarpanie, kopanie, popychanie, krÄ™powanie ruchów, policzkowanie, ciÄ…gniÄ™cie za wÅ‚osy, duszenie, przypalanie papierosem.

  • psychicznÄ… – naruszenie godnoÅ›ci osobistej, czyli: poniżanie, wyÅ›miewanie, wyzywanie, ciÄ…gÅ‚e krytykowanie, oskarżanie, grożenie, szantażowanie, ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, ograniczanie snu, pożywienia, wmawianie choroby psychicznej.

  • seksualnÄ… – naruszenie intymnoÅ›ci, czyli: gwaÅ‚t, wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych zachowaÅ„ seksualnych, dotykanie miejsc intymnych, zmuszanie do współżycia z innymi osobami.

  • ekonomicznÄ… – naruszenie wÅ‚asnoÅ›ci, czyli: odmawianie pieniÄ™dzy na utrzymanie, odbieranie zarobionych pieniÄ™dzy, zakazywanie podjÄ™cia pracy, kradzież, sprzedawanie dóbr wspólnych bez ustalenia.

 

Skutki każdego rodzaju przemocy sÄ… zawsze bardzo dotkliwe. Osoba pokrzywdzona niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że staÅ‚a siÄ™ ofiarÄ… i potrzebuje pomocy. Poza oczywistymi skutkami przemocy fizycznej, takimi jak obrażenia ciaÅ‚a, siniaki, stÅ‚uczenia czy zadrapania, wystÄ™puje szereg niewidocznych dla oczu symptomów takich jak bezsenność, zespóÅ‚ stresu pourazowego, obniżona samoocena, bezpodstawne poczucie winy, strach, utrata nadziei, czy obawy przed życiem bez sprawcy przemocy. 

ZespóÅ‚ stresu pourazowego 

​

Zaburzenie to jest wynikiem poważnych sytuacji zewnÄ™trznych, takich jak narażenie na utratÄ™ życia lub zdrowia. Zasadniczo źródÅ‚em stresu pourazowego mogÄ… być klÄ™ski żywioÅ‚owe, wojny, wypadki drogowe, przestÄ™pstwa, przemoc w rodzinie czy gwaÅ‚t. JeÅ›li mówimy o przemocy, już sama groźba jej użycia może wywoÅ‚ać silne skutki psychiczne u ofiar. Bardzo czÄ™sto sprawcy przemocy potrafiÄ… tylko spojrzeniem lub charakterystycznym zachowaniem wywoÅ‚ać u swoich ofiar paraliżujÄ…cy strach i ulegÅ‚ość. ZespóÅ‚ stresu pourazowego prowadzi do nienaturalnych zachowaÅ„ podczas zwykÅ‚ych czynnoÅ›ci. Ofiara może odczuwać trudnoÅ›ci w koncentrowaniu siÄ™, wybuchy gniewu, zwiÄ™kszone pobudzenie, przesadne reakcje na prozaiczne sytuacje.

​

​

Uzależnienie od sprawcy i mechanizm dziaÅ‚ania przemocy

​

Sprawca przemocy niejednokrotnie próbuje od siebie uzależnić ofiarÄ™. Najczęściej próbuje wpÅ‚ynąć na jej poglÄ…dy, przekonania, uczucia, postawy, tak aby Å‚atwiej mu byÅ‚o manipulować caÅ‚ym życiem ofiary. PoczÄ…tkowo może to być jedynie próba zmiany Å›wiatopoglÄ…du i sposobu postrzegania poszczególnych wydarzeÅ„, natomiast czÄ™sto taka próba rozwija siÄ™ do stopniowego odcinania ofiary od kontaktów  z innymi ludźmi. Sprawca krytykuje znajomych, czy rodzinÄ™ partnera, wyraża niezadowolenie z pracy ofiary, czego skutkiem jest powolne odcinanie siÄ™ od caÅ‚ego Å›wiata, który ofiara budowaÅ‚a latami. Kiedy sprawca przemocy postawiÅ‚ na swoim, a jego ofiara zaprzestaÅ‚a kontaktów ze Å›wiatem zewnÄ™trznym, sprawca zaczyna niszczyć wizerunek ofiary w jej gÅ‚owie.

Zaczyna przypominać jej poniżajÄ…ce sytuacje, przedstawia jÄ… w najgorszym Å›wietle tak, aby po czasie sama stwierdziÅ‚a, że zasÅ‚uguje na takie traktowanie. Gdy ofiara uwierzyÅ‚a, że powinna być poniżana, bo na to zasÅ‚uguje, sprawca aby spotÄ™gować strach , demonstruje swojÄ… siÅ‚Ä™, grozi, zmusza ofiarÄ™ do robienia upokarzajÄ…cych czynnoÅ›ci, pod groźbÄ… skrzywdzenia jej lub dzieci. Aby jeszcze bardziej przywiÄ…zać do siebie ofiarÄ™, sprawca od czasu do czasu okazuje pobÅ‚ażliwość. Zaprasza na kolacjÄ™, kupuje kwiaty, prezenty, zachowuje siÄ™ jak w normalnym zwiÄ…zku . CaÅ‚y ten mechanizm powoduje caÅ‚kowitÄ… zmianÄ™ obrazu wÅ‚asnej osoby. Ofiara zaczyna myÅ›leć o sobie jak o kimÅ› gorszym, jest wyczerpana, ponieważ caÅ‚e jej życie krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ zaspokajania potrzeb swojego partnera. Bardzo trudno jest wydostać siÄ™ z takiego stanu. Ofiara tak gÅ‚Ä™boko wierzy, że sprawca postÄ™puje sÅ‚usznie, że nie potrafi dostrzeć problemu. U ofiary pojawia siÄ™ bezsilność, brak chÄ™ci do jakichkolwiek zmian. Tzw. wyuczona bezradność zdaża siÄ™ bardzo czÄ™sto u ofiar przemocy, natomiast najbardziej narażone na niÄ… sÄ… osoby w mÅ‚odym wieku, pozostajÄ…ce dÅ‚ugi okres w krzywdzÄ…cym zwiÄ…zku jak również w momencie, gdy kobieta nie ma wpÅ‚ywu na żadnÄ… sytuacjÄ™ czy decyzjÄ™ przez dÅ‚ugi czas.

Najważniejszym moraÅ‚em, jaki pÅ‚ynie z opisanych mechanizmów, jest to, że każda ofiara byÅ‚a kiedyÅ› poza krzywdzÄ…cym jÄ… zwiÄ…zkiem, prowadziÅ‚a swoje życie wÅ‚asnymi siÅ‚ami i byÅ‚a w stanie to robić. To, czego nauczyÅ‚ jÄ… sprawca da siÄ™ oduczyć przy odpowiednim wsparciu specjalistów i bliskich osób. Niezależnie ile lat ofiara przebywaÅ‚a w krzywdzÄ…cym zwiÄ…zku i czy to pierwsza taka relacja – zawsze jest czas na zmianÄ™ i zawsze ta zmiana jest tak samo możliwa.

Pamiętaj, że...
Simple Tattoo

Przemoc nigdy nie dzieje siÄ™ z Twojej winy. Odpowiedzialny jest za niÄ… sprawca.

Mity o przemocy

​

Przemoc w rodzinie to sprawa prywatna i nie można się wtrącać

Jest zupeÅ‚nie na odwrót. Brak reakcji, też jest reakcjÄ…. Brak pomocy ze strony otoczenia powoduje, że wszyscy uczestniczÄ… w krzywdzeniu ofiary. Odpowiedzialność za życie lub zdrowie czÅ‚owieka zawsze leży po stronie każdego ze Å›wiadków.

​​

​

Przemoc zdarza się tylko w rodzinach z marginesu społecznego

Przemoc kojarzy się zazwyczaj z biednymi rodzinami najczęściej z problemem alkoholowym. Nie ma sensu pisać, że to nieprawda. Niemniej jednak jest to duże uproszczenie. Znaczący problem mają też rodziny tradycyjne, często wykształcone na wysokim stanowisku. Takiemu sprawcy znacznie łatwiej jest silnie uzależnić swoją ofiarę, ponieważ ma szeroki wachlarz możliwości, może ją zastraszyć nie tylko psychicznie, ale także finansowo.

​​

​

Przemoc = bicie 

Nic bardziej mylnego. OczywiÅ›cie jest to jedna z form przemocy, natomiast sprawca stara siÄ™ zawsze, aby nikt z otoczenia nie wiedziaÅ‚ o tym, co siÄ™ dzieje w jego domu. Dlatego też czÄ™sto znÄ™ca siÄ™ nad swojÄ… ofiarÄ… psychicznie, straszy zabraniem lub skrzywdzeniem dzieci. GwaÅ‚t to również przemoc, w małżeÅ„stwie czÄ™sto kobieta uważa, że seks to jej powinność, bo przecież jest żonÄ…. Ofiara może uważać, że w małżeÅ„stwie nie ma mowy o gwaÅ‚cie, ale należy pamiÄ™tać, że tworzÄ…c zwiÄ…zek czy to partnerski czy małżeÅ„ski, dalej pozostajemy oddzielnÄ… jednostkÄ… która może nie mieć na coÅ› ochoty. Kolejna forma przemocy jest ukryta w domowych finansach. Bardzo czÄ™sto kobieta po porodzie postanawia pozostać w domu, niejednokrotnie mąż namawia jÄ… do pozostania przez dÅ‚uższy okres bez pracy. Jest to sytuacja, którÄ… potem wykorzystuje, aby szantażować swojÄ… partnerkÄ™. Pozostawiona bez Å›rodków do życia ofiara musi siÄ™ zgodzić na wszystko, co zapewni jej lub jej potomstwu byt.

​​

​

To byÅ‚ jednorazowy incydent 

bardzo rzadko przemoc to jednorazowy incydent. Jeśli zdarzyło się, że ktoś Cię skrzywdził, to choćby był to ten pierwszy i ostatni raz według jego zapewnień, należy podjąć stanowcze kroki wobec sprawcy. Bardzo dużo organizacji pomaga w radzeniu sobie z agresją.

Jestem z nim dla dobra dzieci

Dobra mama to szczęśliwa mama. Dziecko bardziej niż ktokolwiek inny zauważy, że w domu dzieje siÄ™ coÅ› niedobrego. Należy pamiÄ™tać, że w okresie dorastania silne bodźce z otoczenia wywoÅ‚ujÄ… skutki na caÅ‚e życie. Dziecko ksztaÅ‚tuje siÄ™ w nieprwidÅ‚owym otoczeniu, co później powoduje trudnoÅ›ci w nawiÄ…zywaniu poprawnych relacji z innymi, problemy z nazywaniem uczuć. Dziecko w przyszÅ‚oÅ›ci może mieć problem z wzorcem bycia kobietÄ… czy mężczyznÄ…, ponieważ jedyny obraz dla niego to relacja sprawca i ofiara.

​

​

Dziecko musi mieć ojca

To prawda, ale nie za wszelkÄ… cenÄ™. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo form kontaktów dziecka z rodzicem i nie musi być to jednoznaczne z przebywaniem pod jednym dachem.

​

​

To wszystko przez alkohol. Jak przestanie pić to będzie lepiej

Nie ma żadnej gwarancji na to, że po zaprzestaniu picia partner przestanie być agresorem. OczywiÅ›cie alkohol wzmaga agresjÄ™, ale to sÄ… dwa różne problemy. JeÅ›li partner zdecydowaÅ‚ siÄ™ na leczenie alkoholizmu, powinien zdecydować siÄ™ również na leczenie z używania przemocy. WiÄ™cej na temat zwiÄ…zku alkoholu z przemocÄ… można znaleźć tutaj.

​

​

Ofiara jest sobie sama winna 

Bardzo czÄ™stym myÅ›leniem jest, że ofiara jest irytujÄ…ca, on wróciÅ‚ z pracy a ona go prowokowaÅ‚a, bo on byÅ‚ zmÄ™czony, itp. Należy pamiÄ™tać, że odpowiedzialność za stosowanie przemocy spoczywa zawsze na sprawcy. Nie ma sytuacji, w której można pozbawić kogoÅ› godnoÅ›ci.

​​

​

Sprawca przemocy to osoba chora psychicznie

Nie ma zwiÄ…zku miÄ™dzy przemocÄ… a chorobami psychicznymi. Używanie przemocy to zawsze demonstracja siÅ‚y i patologiczna próba wymuszenia tego, czego sprawca w danym momencie chce.

Pamiętaj, że...
Simple Tattoo

Przemoc to wybór, problemy i konflikty można rozwiÄ…zywać bez użycia przemocy.

Przemoc a dziecko

Dziecko jako świadek przemocy

​

Przemoc majÄ…ca miejsce w domu odbija siÄ™ negatywnie na dzieciach. Zmiany w ich zachowaniu można zauważyć u dzieci w każdym wieku, od niemowlÄ…t do nastolatków.

​

W przypadku kobiety ciężarnej, która doznaje przemocy może dojść do poronienia lub  uszkodzenia pÅ‚odu.

 

NiemowlÄ™ta reagujÄ… na psychiczny stan matki, jej niepokój, strach, zÅ‚ość, odczuwajÄ… brak bezpieczeÅ„stwa w kontakcie z matkÄ…,z którÄ… sÄ… zwiazane emocjonalnie, uzależnione ale czasami też odczuwajÄ… strach. 

 

MaÅ‚e dzieci czÄ™sto okazujÄ… nadmierne przywiÄ…zanie do matki, nie chcÄ… siÄ™ z niÄ… rozstać, majÄ… problemy ze spaniem, nie dajÄ… siÄ™ uÅ›pić,moczÄ… siÄ™, bojÄ… siÄ™ kontaktów z innymi osobami, czasami skarżą siÄ™ na bóle brzucha czy gÅ‚owy, czasami sÄ… agresywne.

 

Dzieci w wieku szkolnym mogÄ… reagować agresjÄ… w stosunku do innych dzieci  w szkole, rodzeÅ„stwa lub odwrotnie mogÄ… starać siÄ™ opiekować siÄ™ mÅ‚odszymi.  MogÄ… chcieć zostać pupilkiem mamy czy nauczycielki a czasem otwarcie sprzeciwiajÄ… siÄ™ decyzjom osób starszych, szczególnie nauczycieli, wychowawców. 

​

Nastolatki czÄ™sto nie uzewnÄ™trzniajÄ… swoich emocji, reagujÄ… niepokojem, depresjÄ…, zaburzeniami jedzenia, samookaleczaniem. MogÄ… również reagować agresjÄ…, nieposÅ‚uszeÅ„stwem, przemocÄ… w rozwiÄ…zywaniu problemów,wagarujÄ…, zaczynajÄ… używać alkoholu, narkotyków. 

Przemoc względem dzieci

​

Wyróżnia siÄ™ cztery rodzaje przemocy wobec dzieci: fizycznÄ…, psychicznÄ…, seksualnÄ… oraz przez zaniedbanie. Z badaÅ„ wynika, iż dziecko w odróżnieniu od ofiary dorosÅ‚ej narażone jest bardziej na doÅ›wiadczanie różnych form przemocy jednoczeÅ›nie. Do tego wszystkiego należaÅ‚oby dodać wszelkie zachowania majÄ…ce na celu zarobek na dziecku. Komercyjne krzywdzenie dzieci może być tak samo traumatyczne dla dziecka jak każda inna z wymienionych form przemocy.

​

Jak rozpoznać dziecko skrzywdzone

Najczęściej wystÄ™puje wiele nieoczywistych symptomów na raz. PrzesÅ‚anki do myÅ›lenia o danym dziecku jako ofierze przemocy sÄ… różne ze wzglÄ™du na wiek dziecka, rodzaj doÅ›wiadczanej przemocy, sprawcÄ™ i jego rolÄ™ w życiu dziecka.  Zazwyczaj ciężko jest znaleźć te symptomy u ofiary. Aby móc stwierdzić czy dziecko doÅ›wiadcza przemocy, należy je cierpliwie obserwować. Dziecko doÅ›wiadczajÄ…ce przemocy bÄ…dź bÄ™dÄ…ce Å›wiadkiem przemocy, może mieć problemy z rozwojem psychicznym i fizycznym, może siÄ™ izolować od równieÅ›ników, bardzo czÄ™sto doÅ›wiadcza lÄ™ku, ma trudnoÅ›ci w nauce. W zależnoÅ›ci od wieku dziecka mogÄ… pojawić siÄ™ także naÅ‚ogi oraz problemy z prawem.

Im wiÄ™cej symptomów jesteÅ›my w stanie zauważyć u dziecka, tym wiÄ™ksze jest prawdopodobieÅ„stwo tego, iż rzeczywiÅ›cie mamy do czynienia z problemem przemocy.

Pamiętaj, że...
Simple Tattoo

Dzieci widzą i słyszą, co się dzieje w domu.

Pomoc dla dziecka

Jak pomóc mojemu dziecku?

 

PamiÄ™taj, żeby uzyskać pomoc dla  siebie i dziecka  przemoc domowa nie powinna pozostać w ukryciu. Pierwszy krok do wyjÅ›cia z sytuacji to powiedzenie o niej komuÅ› zaufanemu: czÅ‚onkowi dalszej rodziny, koledze, przyjacielowi domu, wychowawcy, pielÄ™gniarce, lekarzowi, opiekunowi spoÅ‚ecznemu. 

 

Również i dziecko może zacząć traktować sytuacjÄ™ w domu jako normalnÄ…. Nawet jeżeli dziecko zdaje sobie  sprawÄ™ z tego, że tak nie jest, czÄ™sto wystÄ™puje wstyd, zażenowanie, skrÄ™powanie. Stwórz dziecku okazjÄ™ do podzielenia siÄ™ jego wstydliwÄ… tajemnicÄ… z innÄ… osobÄ…, spoza najbliższej rodziny (czÅ‚onek dalszej rodziny, kolega, wychowawca, terapeuta).

 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoje i dzieci jest sprawą najważniejszą, nie wahaj się zgłosić sprawy policji, korzystając jeśli trzeba z pomocy organizacji pomocowych.

​

Gdzie  dzieci  mogÄ… szukać pomocy?

 

Jeżeli jesteÅ› dzieckiem/osobÄ… poniżej 25r.ż, która szuka pomocy, porady lub wsparcia te organizacje mogÄ… ci pomóc: 

 

 1  ChildLine 

BezpÅ‚atny telefon zaufania dla dzieci - 0800 1111 

 

 Hideout

Strona internetowa dla dzieci i młodzieży z poradami i informacjami na temat przemocy w rodzinie, wyjaśnia czym jest przemoc i co mogą zrobić dzieci, jeśli ma ona miejsce w ich rodzinie.

 3 Young Minds Crisis Messenger 

CaÅ‚odobowy, bezpÅ‚atny  komunikator dla dzieci i mÅ‚odych osób poniżej 25 r.ż., dziÄ™ki któremu można uzyskać pomoc w przypadkach zaÅ‚amania nerwowego czy problemów zwiÄ…zanych ze zdrowiem psychicznym.

 

W ciÄ…gu 5 minut każdy zgÅ‚aszajÄ…cy siÄ™ zostanie poÅ‚Ä…czony z przeszkolonym wolontariuszem, który wysÅ‚ucha, doradzi, pozwoli ci przemyÅ›leć twojÄ… sytuacjÄ™, zastanowić siÄ™ nad tym, co czujesz i sprawi, że poczujesz sie pewniej i bezpieczniej.  JeÅ›li bÄ™dzie taka potrzeba, skieruje ciÄ™ do innej organizacji.

 

PoÅ‚aczenia sÄ… bezpÅ‚atne z sieci EE, O2, Vodafone, 3, Virgin Mobile, BT Mobile, GiffGaff, Tesco Mobile i Telecom Plus.

 

Woluntariusz może ci pomóc w  sytuacji kiedy:

 

  • masz myÅ›li samobójcze

  • jesteÅ› ofiarÄ… napaÅ›ci, przemocy

  • jesteÅ› przeÅ›ladowany w szkole, w grupie, w domu

  • chcesz siÄ™ samookaleczać

  • masz problemy w relacjach osobistych lub w rodzinie

 

Możesz SMS-ować anonimowo. W sytuacji, kiedy woluntariusz zorientuje siÄ™, że jesteÅ› w niebezpieczeÅ„stwie, może przekazać twoje dane innym osobom, które udzielÄ… ci pomocy.

 

Numer komunikatora Crisis Messenger: 85258

Gdzie rodzice mogą szukać pomocy?

 

 1  Young Minds Parents Helpline 

Porady  dla rodziców w sprawach zwiÄ…zanych z zachowaniem lub zdrowiem psychicznym dziecka. 

 

 Czego mogÄ™ oczekiwać od Parents Helpline? 

 

Doradca wysÅ‚ucha ciÄ™ i  w zaufaniu przedyskutuje z tobÄ… problem. Pomoże ci zrozumieć zachowanie dziecka i doradzi co robić dalej. JeÅ›li bedzie taka potrzeba umożliwi kontakt telefoniczny ze specjalistÄ… (psycholog, psychiatra, pielÄ™gniarka psychiatryczna) w ciÄ…gu 7 dni.

​

0808 802 5544

poniedziałek- piątek 9.30 - 16.00

Istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.

​

Poza tymi godzinami można wysÅ‚ać do nich wiadomość wypeÅ‚niajÄ…c formularz kontaktowy. Otrzymasz odpowiedź  w ciÄ…gu 3 dni.

​

Na stronie internetowej Young Minds znajduje siÄ™ wiele praktycznych wskazówek dla rodziców, którzy martwiÄ… siÄ™ zachowaniem swoich dzieci lub swoimi wÅ‚asnymi umiejÄ™tnoÅ›ciami rodzcielskimi.

 NSPCC

Organizacja udzielajÄ…ca wsparcia i porady dorosÅ‚ym w sprawach przemocy w rodzinie, w sytuacjach gdy w grÄ™ wchodzi bezpieczeÅ„stwo dziecka.

 

BezpÅ‚atny caÅ‚odobowy numer telefonu 

0808 800 5000 

SMS: 88858,  Email: help@nspcc.org.uk

Formularz kontaktowy

Jeżeli jesteś osobą głuchą lub niedosłyszącą możesz porozumieć się za pomocą kamery BSL

 

 Family Rights Group

 

Doradztwo dla rodzin, których dzieci potrzebujÄ… pomocy ze strony opieki spoÅ‚ecznej lub znajdujÄ… siÄ™ pod opiekÄ… wÅ‚adz lokalnych.

 

Bezpłatny numer telefonu 0808 801 0366

poniedziaÅ‚ek - piÄ…tek 09:30 – 15:00

Możesz uzyskać dostęp do tłumacza​.

​

Pomoc dla sprawców przemocy

Osoby, które stosujÄ… przemoc wzglÄ™dem najbliższych osób mogÄ… otrzymać pomoc, jeÅ›li chcÄ… pracować nad zmianÄ… swojego myÅ›lenia i zachowania. Każda osoba może siÄ™ zmienić, jeÅ›li tego chce. Ważnym elementem zmiany jest przyznanie siÄ™ przed samym sobÄ…, że to, co robiÄ™ jest zÅ‚e. Obwinianie innych i minimalizownie wpÅ‚ywu przemocy na partnerkÄ™ i dzieci jest typowe u sprawców gdyż nie chcÄ… brać odpowiedzialnoÅ›ci za wÅ‚asne zachowanie i ponosić jego konsekwencji. Wielu sprawców uważa siÄ™ za ofiary przemocy obwiniajÄ…c partnerkÄ™ za swoje wÅ‚asne czyny:

​

- mówiÄ… tylko o tym, co zrobiÅ‚a partnerka, unikajÄ… w rozmowach tego, co sami zrobili

​

- myÅ›lÄ…, że nie stosowaliby przemocy gdyby partnerka „zrobiÅ‚a to” czy „nie zrobiÅ‚a tego”

​

- uważają, że to partnerka musi się zmienić po to, aby oni mogli przestać stosować przemoc.

​

Inne sprawy, które sprawcy uważajÄ… za powód swojego zachowania to problemy w pracy, dzieci, trudne dzieciÅ„stwo, czy problemy finansowe. Å»adna z nich nie jest bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… przemocy, sÄ… to sprawy, o które mogÄ… powodować konfikty w domu, ale to czy zachowamy siÄ™ agresywnie, czy też nie, zależy tylko od nas. Przemoc to wybór.

​

Wielu sprawców twierdzi, że w chwili zÅ‚oÅ›ci „stracili panowanie nad sobÄ…” , czy „nie byli w stanie kontrolować tego, co robiÄ…”. WiÄ™kszość sprawców nie traci panowania nad swoim zachowaniem w chwilach zÅ‚oÅ›ci w miejscu publicznym, wobec pracodawcy, czy wzglÄ™dem innych osób, tylko wzglÄ™dem partnerki. Agresja wobec innych osób niesie za sobÄ… nieprzyjemne konsekwencje, a tego, co dzieje siÄ™ za zamkniÄ™tymi drzwiami nikt nie widzi. Sprawcy przemocy krzywdzÄ… najbliższe im osoby ponieważ dajÄ… sobie na to przyzwolenie, uważajÄ…, że majÄ… do tego prawo. Nawet w chwilach zÅ‚oÅ›ci sÄ… w stanie kontrolować gdzie uderzÄ… partnerkÄ™, jak mocno, czy uderzÄ… z otwartej dÅ‚oni czy pięściÄ…, decydujÄ… o tym kiedy przestać. TÄ… samÄ… Å›wiadomość tego, co robiÄ… mogÄ… wykorzystać do podjÄ™cia decyzji o tym, aby przemocy nie stosować wogóle.

Co mogÄ… zrobić osoby, które stosujÄ… przemoc i chcÄ… to zmienić?

​

  • Nauczyć siÄ™ rozpoznawać wczesne znaki ostrzegawcze, które wskazujÄ… na to, że narasta we mnie agresja i mogÄ™ zacząć stosować przemoc wzglÄ™dem najbliższych

- tzw „czuÅ‚e punkty” – to sprawy, które zwykle wywoÅ‚ujÄ… u mnie agresjÄ™, np.kÅ‚ótnie o pieniÄ…dze, znajomych, kto ma racjÄ™ na dany temat

- fizyczne znaki ostrzegawcze - co się dzieje z moim ciałem w miarę narastającego napięcia, czy jest mi gorąco, wolniej oddycham, szybciej bije mi serce. Czy zaciskam pięści, zaczynam szybko chodzić po pokoju, podnoszę głos, nie odzywam się.

- emocje – odczuwam zÅ‚ość, zmieszanie, winÄ™, krzywdÄ™.

- psychiczne znaki ostrzegawcze – o czym myÅ›lÄ™ zanim skrzywdzÄ™ partnerkÄ™, jakie myÅ›li „nakrÄ™cajÄ…” mojÄ… zÅ‚ość, negatywne myÅ›li o partnerce, tÅ‚umaczenie swoich myÅ›li i zachowaÅ„.

​

  • Zastosować metodÄ™ „czas na odwrót” – po prostu oddalić siÄ™ od partnerki na jakiÅ› czas, aby siÄ™ uspokoić. W ten sposób uniknie siÄ™ stosowania dalszej przemocy, zwÅ‚aszcza fizycznej. Jak tylko zauważę moje znaki ostrzegawcze, oddalam siÄ™, nie czekam aż sytuacja siÄ™ pogorszy. WychodzÄ™ z domu na godzinÄ™ i w tym czasie staram siÄ™ uspokoić (nie poprzez alkohol czy narkotyki, czy jazdÄ™ samochodem).  Zastanawiam siÄ™ nad tym, co ja mogÄ™ zmienić w swoim podjeÅ›ciu do sprawy, a nie co powinna zmienić partnerka. Jak inaczej można rozwiÄ…zać dany problem bez użycia agresji.

​

  • Rozpocząć leczenie alkoholowe/narkotykowe – substancje te nie powodujÄ… przemocy, ale jeÅ›li uważam, że jestem bardziej agresywny po ich spożyciu, a nie robiÄ™ nic żeby przestać je brać czy pić, to Å›wiadomie podejmujÄ™ wybór o tym, żeby dalej stosować przemoc. Informacje o lokalnych Å›rodkach leczenia uzależnieÅ„ można znaleźć na stronie Frank  oraz DrinkAware .  Informacje o spotkaniach Anonimowyh Alkoholików na terenie Wielkiej Brytanii sÄ… dostÄ™pne tutaj. 

​

  • Zapisać siÄ™ na kurs dla sprawców przemocy. Pomoże ci on zmienić zachowania nacechowane przemocÄ… i nauczy podstaw zwiÄ…zków w których jest równość i szacunek. Informacje o kursach można uzyskać dzwoniÄ…c na bezpÅ‚atny numer organizacji Respect – 0808 802 4040. DzwoniÄ…c pod ten numer można również anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji.

Pamiętaj, że...
Simple Tattoo

PracujÄ…c na sobÄ…, możesz "oduczyć siÄ™" zachowaÅ„, które niszczÄ… Twoje relacje z innymi.

Informacje przygotowane przez zespóÅ‚ Vesty SFS CIC oraz nasze wolontariuszki: AleksandrÄ™ SkorupskÄ… oraz TeresÄ™ Goddard.

Czym jest przemoc
Mity o przemocy
Przemoc a dziecko
Pomoc dla dziecka
Pomoc dla sprawcow
Pomoc dla osób doświadczajacych przemocy
bottom of page